Autor Tema: Usporedba fotografija Rijeke nekada i danas  (Posjeta: 26864 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
Odg: Usporedba fotografija Rijeke nekada i danas
« Odgovori #30 u: 26.02.2012. 08:19 »
Samo 2 dana kasnije, još bolja prigoda za novu fotografiju po ovom predlošku!
Inače uglavnom zauzet (izložbe, sajmovi, klizalište ...), Adamićev gat pružio mi je rijetku prigodu da ga ovjekovječim i u ovom izdanju, kao pješačku oazu s klupama za šetače ...

Sitnice čine savršenstvo, a savršenstvo nije sitnica!
Michelangelo Buonarroti

Offline elvis

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #31 u: 27.02.2012. 10:24 »
, otkriva se kako je ulica poprilično nasuta u odnosu na stanje sa stare fotografije!
Prozori bliže tlu, podrumski prozorčić nestao, ulazna vrata niža...[/b]

Zbilja, gledao sam samo gornji dio fotografije, tek kada sam pročitao tvoj opis sam obratio pažnju na donji dio gdje su u biti i najveće promjene.
Odlična usporedba.

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #32 u: 27.02.2012. 20:21 »
, otkriva se kako je ulica poprilično nasuta u odnosu na stanje sa stare fotografije!
Prozori bliže tlu, podrumski prozorčić nestao, ulazna vrata niža...[/b]

Zbilja, gledao sam samo gornji dio fotografije, tek kada sam pročitao tvoj opis sam obratio pažnju na donji dio gdje su u biti i najveće promjene.
Odlična usporedba.
Hvala Elvis!
Vjeruješ li da si prvi koji je prokomentirao tu moju primjedbu?
Naravno, na drugom forumu, na kome je to ranije postano ...

Imam dojam da to malo ljudi detaljnije gleda, a o čitanju komentara, da i ne govorim.
Pozdrav.
Michelangelo Buonarroti

Offline mikimiki

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #33 u: 27.02.2012. 20:29 »
ja sam to isto primijetila, i pitala se što li je zamijenilo te prozorčiće? vajda na drugoj strani ipak imaju nekakve prozore jer inače ti podrumi su sigurno puni vlage...ako se ne zrače nikako...

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #34 u: 27.02.2012. 21:58 »
Zgrada Burze (Palazzo Bacich) tridesetih godina prošlog stoljeća, danas zgrada Transadrije.

Veliko zdanje stambeno-poslovne kućeBaccich (Riva Boduli 1) s glavnim pročeljem okrenutim moru.
Sagrađena je na mjestu četiriju zbog trošnosti srušenih kuća.
Autorstvo projekta nije baš do kraja raščišćeno u dosadašnjim napisima, ali izgleda da je prve nacrte korpusa nove reprezentativne palače za nasljednike Eugenia Baccicha, izradio 1911-12. Giovanni Brozovich obilježivši četverokatni objekt kićenim neoklasicističkim dekorom.
Tijekom višegodišnje gradnje ovog velikog zdanja došlo je do preinaka, podizanja za kat, adaptacije lokala u prizemlju, izmjena dekora pročelja, dok nije završeno 1914. Bilo je i nesporazuma s gradskom upravom u svezi s naplatom poreza za korištenje komunalnog terena oko kuće zbog izbačenih altana, koje najzad nisu izvedene; bilo je komisijskih rasprava oko estetskog izgleda erkera (1913.) i atike koja je trebala prikriti krovna postrojenja za dizalo. Palazzo Baccich je možda i djelo Giuseppea Farkasa.
Izvođač je radova građevinsko poduzeće Artura Heringa. Kuća je građena za stanovanje, ali i za najam poslovnog prostora u prizemlju: tu je bio ugostiteljski lokal (Caffe Miramar, pivnica, tzv. američki bar), osiguravajuće društvo, pomorske agencije itd.
Današnji je izgled definiran nacrtom Edoarda Stipanovicha iz 1925, nakon čega se u središtu prizemlja otvara i kinodvorana. Cijeli veliki volumen zgrade je razvučen po tlu, no taj efekt se pokušava oživjeti vertikalizmom prozorskih rubova. Plošnost zidova triju istovrijednih fasada remete rubno postavljeni izbačeni pravokutni erkeri. Ritmičnost je postignuta ujednačenim ponavljanjem istovrsnih elemenata (prozori, balkoni, pilastri, maskeroni).
Opći dojam koji ova zgrada ostvaruje jest monumentalnost i uklopljenost u niz velebnih građevina uz rub riječke rive, kojima glavni zadatak i jest zadiviti reprezentativnom vizurom posjetitelja kad u grad uplovljavaju brodom.

Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #35 u: 27.02.2012. 22:00 »
Via della Vittoria, poslije 2. sv. rata najprije Ljubljanska, potom Dimitrija Tucovića - danas Cambierieva.
(Giovanni Battista Cambieri, riječki patricij i dobrotvor)

Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #36 u: 27.02.2012. 22:18 »
Još jedna sa iste lokacije, snimljena nedugo nakon obnove fasade i skidanja skela ...

Križanje Krešimirove i Nikole Tesle, preko puta željezničkog kolodvora.

Staru i novu fotografiju dijeli 80-tak godina.
Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #37 u: 27.02.2012. 23:19 »
Ulica Fiorello La Guardia prije II svjetskog rata (tada V. G. Parini) i danas.

Hoćemo li ikad doživjeti dan kada će naša Rijeka ponovo biti okićena zastavama kao na staroj fotografiji, naravno, hrvatskim!

Na staroj fotografiji, na vrhu ulice, dominira riječka sinagoga.
1902. (8. listopada) općina je odobrila izdavanje građevinske dozvole za gradnju tog židovskog hrama, a već 1903. (18. rujna) dovršena je zgrada velike sinagoge u Rijeci.
Spaljena je 25.1.1944. od Nijemaca, izgorjela ali samo dijelom.
Gradske vlasti su je ipak odlučile srušiti :(

Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #38 u: 27.02.2012. 23:58 »
Lokacija ista, vizura?
Nažalost, ne!
Na staroj je fotografiji riječka Velika Sinagoga. Na njenom je mjestu nikla stambena zgrada, danas načičkana klima uređajima, tendama, satelitskim antenama...
Koliko naših sugrađana i ne zna da se Rijeka upravo na ovom prostoru još prije 70 godina dičila ovim raskošnim objektom?
Usporedba ilustrira koliko je Rijeka danas siromašnija nekim objektima kojima se još u bliskoj prošlosti mogla ponositi!

Tisak navodi da se trenutno u Hrvatskoj gradi stotinjak RKT crkava.
Ni naš grad u tome nije izuzetak, uz napomenu kako u Rijeci upravo niču impozantne bogomolje i drugih konfesija.
Meni se čini kako bi se u takvim okolnostima moralo naći prostora i sredstava i za povrat ovakvih objekata na primjerene lokacije.

Naravno da i skoro svaki prozor zgrade Pomorskog fakulteta "krasi" po jedan klima uređaj!
Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #39 u: 28.02.2012. 00:17 »
Nekadašnja gradska bolnica Sveti Duh.
Promet više nego intenzivan, a kad vozila zbog semafora stoje, zaklanjaju bitne detalje ...

Trebalo je za pravi kut još par koraka stati unatrag (da se još malko "otvori" krov!), ali bi tada važan dio pročelja ostao zaklonjen stambenom zgradom koja je izgrađena (dijelom i) na mjestu gdje je nekad stajala velika riječka sinagoga.

Fotografije dijeli ravno 60 godina.
Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
Usporedba fotografija Rijeke nekada i danas
« Odgovori #40 u: 28.02.2012. 17:46 »
Riva Boduli
Ove dvije usporedbe naprosto moraju biti prezentirane zajedno!

Za razliku od ostalih mojih foto-usporedbi u kojima sam autor svih novih fotografija, ovdje su oba autora meni nepoznata, obije su fotografije nastale prije mog rođenja.
Snimljene su neposredno prije i poslije II svjetskog rata.
Dobro ilustriraju razmjere razaranja riječke luke.

Pogledamo Rijeku sa Rive Boduli još jednom, preskačući razorenu međufazu!

Ovaj puta sa vremenskim razmakom otprilike jednakom životnom vijeku prosječnog Riječanina...

U okvir zgrada koje su preživjele bombardiranje luke, stali su neki posve novi objekti!

« Zadnja izmjena: 01.03.2012. 10:20 od Bazilisk »
Michelangelo Buonarroti

Offline Jean

• Glavni Moderator
  • Newbie
« Odgovori #41 u: 29.02.2012. 00:55 »
Odlične usporedbe, Bazilisk! Ovim pokušavanjem fotografiranja sa približno iste točke mogu se uspoređivati i neki vrlo sitni detalji kako se s vremenom mijenjaju!

Ovaj šesti kat palače Adria nisam niti znao da nije dio originalnog projekta. Tko god da je izvodio tu nadogradnju, odradio je to vrhunski.

Gledajući na istoj slici palaču Bacich, čini se i da je na njenom krovu nešto nadograđivano - ovaj središnji dio (ispod svjetlećeg logotipa Transadrije) je nešto širi nego na staroj fotki.
...kao prva djevojka...

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #42 u: 29.02.2012. 23:30 »
Odlične usporedbe, Bazilisk! Ovim pokušavanjem fotografiranja sa približno iste točke mogu se uspoređivati i neki vrlo sitni detalji kako se s vremenom mijenjaju!

Ovaj šesti kat palače Adria nisam niti znao da nije dio originalnog projekta. Tko god da je izvodio tu nadogradnju, odradio je to vrhunski.

Gledajući na istoj slici palaču Bacich, čini se i da je na njenom krovu nešto nadograđivano - ovaj središnji dio (ispod svjetlećeg logotipa Transadrije) je nešto širi nego na staroj fotki.
Odlično zapažanje!
 naklon1
Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #43 u: 01.03.2012. 11:58 »
Palazzo Modello.
Pogledajmo usporedbu s pristojnom vremenskom razlikom...

Hrast crnika ili česvina (lat. Quercus ilex), koji posljednjih godina sve više zaklanja mnoge riječke fasade možda i nije bio najsretnije rješenje.

Tek otkako se bavim usporedbama starih i novih fotografija, uočio sam kako su mnogi zanimljivi detalji sa bogatih riječkih pročelja postali trajno nedostupni pogledu upravo zbog ovog, meni inače dragog drva.
Osobno bih mnogo više volio da su riječki drvoredi (baš kao i nekad!) zasađeni listopadnim drvećem, poput platana, koje će ljeti pružati ugodnu hladovinu, a zimi našem pogledu otkriti raskošne riječke fasade! 

Michelangelo Buonarroti

Offline Bazilisk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #44 u: 01.03.2012. 12:03 »
Riječ dvije o objektu kojeg naši stariji sugrađani znaju kao “Palazzo Modello”.
(Ovdje je riječ o usporedbi lokacije, ne i zgrade!)
1805. (3. listopada) otvoreno je veliko kazalište koje je projektirao i izgradio A. Lj. Adamić pod rukovodstvom Valentina Defranceschija. S 1600 mjesta bilo je centar društvenog života grada i tada jedno od najvećih u Europi. Bilo je u upotrebi do 1883. i stajalo je na mjestu današnje Gradske knjižnice. U zgradi je bila i prodavaonica kave i kavana Caffe.
1883. Srušeno je staro Adamićevo kazalište koje se nalazilo na mjestu sadašnje “Palazzo Modello” (Gradska Knjižnica), čiji je stražnji kraj duboko ulazio na Novu Riječku prometnicu Riva.
Danas svojim raskošnim pročeljem “Palazzo Modello” plijeni pažnju prolaznika. Sagrađen 1885. na mjestu srušenog "Adamićeva teatra", po projektu bečkog atelijera Fellner i Helmer, kao palača Riječke banke i štedionice.

Michelangelo Buonarroti