Ponosimo se riječkim palačama i građevinama, fotografiramo ih, komentiramo, s puno ponosa ističemo progresivna rješenja pri njihovoj gradnji i uređivanju... A znamo li tko stoji iza tih ljepota? Koji su arhitekti najzaslužniji za Rijeku kakvu danas poznajemo?
Ja ću se prisjetiti samo nekih koji su svojim građevinama obilježili pojedino razdoblje u posljednjih stoljeće i pol:
- Nakon razornog potresa 1750. godine, Marija Terezija odobrava prvi urbanistički plan Rijeke kojim se grad proširio izvan gradskih zidina. Isti je urbanistički plan uključivao obnovu i konzervaciju Starog grada. Na nasutom terenu južno od gradskih zidina niče potpuno novo naselje. Stilsko razdoblje je barok, a glavni arhitekti tog perioda (druga polovica XVIII. i početak XIX. stoljeća) bili su Anton Gnamb i Ignazio Hencke.
- Prvu polovicu XIX. stoljeća u Rijeci obilježio je Ljudevit Andrija Adamić. Iako se proslavio kao trgovac, među brojnim poslovima kojima se bavio bila je i arhitektura.
- Dolaskom Giovannija de Ciotte na mjesto gradonačelnika, Rijeka poprima prve konture europske metropole. Novi urbanistički plan uključio je longitudinalno širenje grada od Rječine do Mlake i industrijsku zonu na zapadnom prigradu (današnja INA, Torpedo, 3. maj). Grad se razvija industrijski i prometno, a bogati industrijalci financiraju i izgradnju većeg broja stambenih objekata. Dominantni stil u arhitekturi tog vremena je historicizam, po kojem je centar Rijeke i danas prepoznatljiv. Naglo širenje grada značilo je velik broj novih građevina, pa je i broj arhitekata koji su obilježili ovaj period veći. Najznačajniji arhitekti tog vremena u Rijeci su Giacomo Zammattio, Emilio Ambrosini, Mate Glavan.. Ferdinand Fellner i Hermann Helmer projektiraju dva kazališta, a Ferenc Pfaff željeznički kolodvor i dvije stambene zgrade.
- XX. stoljeće obilježila su česta povijesna previranja, ali i stilska previranja u arhitekturi. Početkom XX. stoljeća Rijeka je pod ugarskom upravom. Historicizam zamjenjuje secesija kao dominantan stilski pravac, a njezini najznačajniji predstavnici u riječkoj arhitekturi su Venceslao Celligoi, Emilio Ambrosini i Giovanni Rubinich, Carlo Pergoli.
- Razdoblje talijanske okupacije Rijeke obilježila je moderna. Grad se lagano počinje širiti i na transverzalnom pravcu, pa tako najznačajnija modernistička ostvarenja susrećemo na Belvederu i Potoku. Arhitekti tog perioda i usmjerenja su Nereo Bacci, Umberto Nordio, Raoul Puhaly. Na Sušaku se gradi Sušački neboder prema projektu Josipa Pičmana.
- Poslijeratnu obnovu Rijeke predvode Zdenko Kolacio i Zdenko Sila. Rijeka se počinje širiti i u treću dimenziju - u zrak. Najznačajniji projektanti nebodera, ali i mnogih drugih stambenih, poslovnih i trgovačkih zgrada su Igor Emili i Ninoslav Kučan.
- Od suvremenih arhitekata koji djeluju u Rijeci značajniji su Saša Randić i Idis Turato.
Ovo sam ovako sklepao, prebirući po sjećanjima i bespućima interneta. Svaka dopuna i ispravak su dobrodošli!