Fotografije > Rijeka nekada i danas

Usporedba fotografija Rijeke nekada i danas

(1/15) > >>

Admin:
Usporedba fotografija grada Rijeke sa istog ili približnog mjesta nekada i sada.
Evo jednog primjera:

Sušak nekada

Sušak danas

Sušak - danas istočni dio grada Rijeke. Podjelom grada nakon talijanske okupacije Slobodne Države Rijeka - Stato Libero di Fiume, potvrđenom Rimskim ugovorima Italije i Jugoslavije (1924.), Sušak ostaje u Kraljevini SHS i administrativno-političkim putem postaje gradom.

Bazilisk:
Pozdrav Riječanke i Riječani!
 :)
Pa da krenem sa svojim prvim postom na ovom forumu!
Zbog ograničenja (maksimalna pojedinačna veličina 128KB) i formata mojih radova, mislim da će moje paralelne usporedbe biti nedovoljno zanimljive za puni doživljaj gledanja i analiziranja brojnih razlika ... :(

Idem to smanjiti, pa da vidimo kako na forumu izgleda ...

Malo je lokacija (zabilježenih na staroj fotografiji) doživjelo toliko dramatičnih promjena poput ove na Školjiću!
Tko bi od današnjih prolaznika pretpostavio da se upravo tu pralo rublje, da tuda i dan-danas (natkriven do svog utoka u Rječinu) protječe potok Školjić?

Napomena:
Slici je više puta mjenjana veličina u ovoj fazi traženja optimalnog formata primjerenog forumu.
Posljednja verzija je širine baze od 1280 pixela.
Čini mi se prihvatljivo, pa ću tako i nastaviti!

Pozdrav do sutra! :)

Admin:
Evo više nije 128, sada je 512kb. Ako treba još ćemo povećati...
Odlična usporedba, samo nastavite! Pozz.

Bazilisk:

--- Citat: Admin - 17.02.2012.  19:03 ---Evo više nije 128, sada je 512kb. Ako treba još ćemo povećati...
Odlična usporedba, samo nastavite! Pozz.

--- Kraj citata ---
Hvala Admine, ovako će biti dobro!
Već sam se pobojao kako ću morati svoje ranije "uploadane" radove ponovo popravljati prije postanja na riječani.com forum!

Pa kad je tome tako, red je da se (u svom stilu!) i predstavim (što se mog avatara tiče!).

Bazilisk je pravi naziv za ... trsatskog zmaja!

"ZMAJ" na Gradini, Trsat
autor Anton Dominik von Fernkorn (Erfurt, 17. ožujka 1813. - Wien, 15. studenog 1878.), austrijski kipar.

U starosti, na samrtnoj postelji Laval Nugent izražava želju za uvođenje željezničke pruge u Hrvatsku, a umire 22. kolovoza 1862. godine u Bosiljevu, gdje je najradije i boravio.
Iz Bosiljeva njegovo je tijelo prevezeno u grobnicu "Mir junaka" u starom gradu Trsatu nad Rijekom, i položeno kraj sarkofaga njegove žene. Pred grobnicom još i danas stoji jedan od 2 brončana zmaja s pijetlovom glavom (pravi naziv je Bazilisk!) koji su čuvali grobnicu držeći u rukama štit i žezlo. Te zmajeve je izradio Fernkorn po Nugentovoj narudžbi, a bilo ih je 4: dva za Bosiljevo i dva za Trsat. Posljednji zmaj je u Bosiljevu postojao još prije nepune godine dana (zapisano 14.04.2008.), i tad mu se gubi trag!(?)

više na
tag: http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/941/

:slikanje:

Pozz.

mikimiki:
Bravo Bazilisk! Očekujem još tvojih uradaka.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju